Ile metrów przewodu audio kupić do kina domowego? – Poradnik jak wymierzyć pokój

Własne kino domowe jest celem wielu osób. I wcale nie trzeba być audiofilem-fanatykiem, aby chcieć mieć coś takiego do własnej dyspozycji. Obecnie nie trzeba wydawać sporych pieniędzy na odpowiedni zestaw sprzętowy, choć jeszcze jakiś czas temu koszta były spore. Dziś gotowe zestawy to naprawdę relatywnie niewielki wydatek, a nawet skompilowanie własnego kompletu nie będzie za sobą pociągać „kosmicznych” inwestycji. Bardziej chodzi o to, by trafnie określić własne potrzeby. Nie każdy bowiem będzie potrzebował rozwiązań z najwyższej półki. W wymiarze technicznym całość musi jednak mieć ręce i nogi. Jak je zapewnić? Kupno odtwarzacza, a najlepiej tunera do kina domowego z zaawansowaną obsługą funkcji audio, to pierwsza sprawa. Samo DVD to dziś zdecydowanie za mało, stąd od razu lepiej zaopatrzyć się w rozwiązanie obsługujące standard Blu-ray.

To znacznie ciekawszy nośnik, jaki zapewnia wyższą jakość obrazu oraz dźwięku filmów. Do tego oczywiście głośniki. Ile i jakie? Kwestia otwarta. Liczba głośników zależy od tego, czy chcemy dysponować standardem 5.1, 6.1 czy jeszcze wyższym. Większość użytkowników decyduje się na współczesną normę, czyli 5.1. Z reguły to całkowicie wystarcza.

Okablowanie – nie za dużo, nie za mało. Typowa konfiguracja kina domowego w naszym domu to więc co najmniej sześć głośników (pięć wysokotonowych i jeden subwoofer). Istnieją ciekawe rozwiązania bezprzewodowe, jednakże nie zawsze i nie w każdej sytuacji spełniają one oczekiwania. Zazwyczaj podłączenie wszystkich elementów odbywa się za mocą odpowiednich przewodów. I tu rodzi się pytanie, ile metrów kabla kupić, aby to wszystko prawidłowo podłączyć? W dużej mierze trzeba się opierać na dokonanych pomiarach – kabla nie może nam zabraknąć, ale też nie powinno go być zbyt wiele. Chodzi między innymi o to, że im dłuższa będzie droga sygnału od źródła do głośników, tym bardziej może się to negatywnie odbijać na jakości dźwięku. I to nawet wtedy, kiedy kable będą naprawdę dobrej jakości. Trzeba więc wymierzyć wszystko z rozsądnym zapasem, ale nie przesadzić. Ewentualnie, jeśli czujemy się na siłach docinać kable i samodzielnie zarabiać wtyki, można to robić metodą prób i błędów.

Większość decyduje się jednak na kupno gotowych do użycia kabli określonej długości, więc warto wcześniej wszystko wymierzyć. Jeśli mamy w tym względzie wątpliwości, można poprosić o pomoc fachowca lub poradzić się obsługi sklepu ze sprzętem.