Na co zwrócić uwagę kupując przetwornik cyfrowo-analogowy?

Top Hifi

Osoby, które chcą się cieszyć doskonałym dźwiękiem w różnych sytuacjach mają dziś do wyboru szereg ciekawych rozwiązań. Urządzeń audio o rozmaitych możliwościach i rozbudowanym potencjale jest bardzo wiele. Przetworniki analogowo-cyfrowe można zaliczyć do pozycji interesujących, jakie w zasobach wielu miłośników muzyki odsłuchiwanej w wysokiej jakości po prostu musiały się znaleźć. Potencjał w tym zakresie jest spory, a dziś przetworniki DAC są montowane nawet w smartfonach. Naturalnie poprawia to ich potencjał muzyczny, zapewniając ich użytkownikom pewne dodatkowe możliwości w sferze słuchania nagrań.

Kupowane są także przetworniki cyfrowo-analogowe, jakie podłącza się do komputerów klasy PC. Wskazane jest, aby przetworniki podłączać do źródła sygnału właśnie za pomocą portów USB, ponieważ przekłada się to na lepszą stabilność i jakość dźwięku. Przede wszystkim możliwe jest pominięcie karty dźwiękowej peceta, która często pozostawia sporo do życzenia pod względem klasy audio – zwłaszcza gdy mamy na uwadze karty zintegrowane. Takie układy są w tej chwili najpowszechniej montowane w komputerach zarówno stacjonarnych, jak i w laptopach. Sięgając po przetwornik, można zamienić swój komputer w ciekawe centrum muzyczne.

Różne możliwości w tej samej kategorii urządzeń Czym się kierować, wybierając dla siebie przetwornik DAC? Kryteriów jest wiele. Można zdecydować się chociażby na model najprostszy i co za tym idzie najtańszy, jednakże dość szybko dadzą o sobie znać jego ograniczenia. Zamiast tego można postawić na nieco inną opcję. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na obsługiwane przez urządzenie częstotliwości oraz prędkości próbkowania. Im będą one wyższe, tym lepszą jakość dźwięku można uzyskać w odsłuchu.

Niektóre formaty plików, jak chociażby ceniony przez audiofilów FLAC, cechuje częstotliwość 192 kHz/24 bity, co jest wartością niebagatelną. Utwory zapisane w tym formacie potrafią brzmieć fenomenalnie. Oczywiście same cyferki jeszcze nie mówią nam wszystkiego. Przede wszystkim poszczególne DAC-i mogą obsługiwać najwyższe dostępne częstotliwości jedynie w określony sposób – na przykład wyłącznie przez złącze optyczne lub tylko przez złącze USB. Wszystko to jest o tyle ważne, że każdy będzie używał sprzętu w nieco inny sposób.

A nie ma sensu kupować czegoś, co nie zda egzaminu w codziennej praktyce. Istnieją bardzo ciekawe miniaturowe przetworniki, jakie dosłownie mieszczą się w kieszeni. Można je podłączać do smartfonów czy tabletów bez wbudowanych rozwiązań tego rodzaju.