Dlaczego kolumny kina domowego są wąskie?

Były czasy, że głośniki w zdecydowanej większości były akcesoriami o szerokiej konstrukcji. Dziś nadal są one dostępne i stanowią normalny element zestawów muzycznych o różnym charakterze, jednakże pojawiają się jeszcze inne pytania z nimi związane. Czy nadają się jako składnik zestawu kina domowego? W sensie technicznym związanym z jakością dźwięku, głębią detali i tym podobnymi kwestiami? Zdecydowanie tak. Osoby zajmujące się sferą audio raczej są zdania, że tego rodzaju rozwiązania są zdecydowanie lepsze pod względem dźwięku aniżeli wąskie kolumny, jakie w pewnych sytuacjach dziś dominują. Kolumny o wąskiej bryle są dziś normą, jeśli chodzi o zestawy kina domowego. Szczególnie te gotowe, aczkolwiek spora liczba dedykowanych kinom domowym kolumn posiada wąską konstrukcję.

Czy wynikają z tego korzyści z punktu widzenia dźwięku? Raczej niekoniecznie. Choć taka konstrukcja zdecydowanie sprzyja lepszemu rozproszeniu fal, to już trudniej o pełne opływanie przedniej ścianki przez fale pasma akustycznego. Okazuje się, że wąska obudowa ma negatywny wpływ na to, w jakim kształcie dźwięki docierają do słuchacza. Oczywiście nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, stąd wybory w zakresie rozwiązań audio nie muszą być wcale tak trafione, jak mogłyby być. Wąska konstrukcja niekoniecznie jest pożądana Taka okoliczność przemawia za tym, aby na potrzeby kina domowego stawiać raczej na większe głośniki, więc dlaczego nie dominują one w domach miłośników dobrych filmów? Okazuje się, że głównie z przyczyn natury estetycznej. Głośniki wąskie, choć pod wieloma ważnymi względami niedoskonałe, dają się bez porównania łatwiej wkomponować w pomieszczeniach.

Łatwiej je ustawić, zajmują mniej miejsca, są wizualnie bardziej atrakcyjne. Oczywiście producenci robią wszystko, aby dźwięk z nich płynący był jak najlepszy, jednakże praw fizyki nie da się oszukać. Jednakże jeśli ktoś nie przejmuje się w takim stopniu designem pomieszczeń, może zdecydować się na opcję zupełnie inną. Można skompilować świetne kino domowe z głośników o większych gabarytach, co pozwoli wykorzystać w optymalny sposób dostępne ścieżki dźwiękowe i cieszyć się zdecydowanie szerszym zakresem doznań fonicznych. Czasami już w oparciu o posiadany zestaw audio można uzyskać wyborne efekty w kontekście home cinema i nie ma potrzeby sięgać po jakiekolwiek inne rozwiązania. To ekonomiczne i rozsądne, ponieważ wykorzystując możliwości tunera audio i odtwarzacza DVD czy Blu-ray, można cieszyć się naprawdę świetnymi rezultatami.