Tidal, Spotify czy Apple Music – który serwis oferuje najlepszą jakość muzyki?

Żyjemy w takich czasach, że osoby interesujące się żywo muzyką i sferą sprzętu audio nie muszą się ograniczać tylko i wyłącznie do korzystania ze swoich tunerów, przedwzmacniaczy i zestawów hi-fi. Możliwości są zdecydowanie większe, ponieważ mamy do dyspozycji internet. Tak się składa, że w sferze online działają dziś bardzo ciekawe platformy streamingowe, dzięki którym można słuchać ulubionej muzyki w czasie rzeczywistym. Można także pobierać utwory w formie plików cyfrowych na swój użytek, zwykle płacąc za nie mniej niż za nagrania na fizycznych nośnikach. Część zasobów może też być udostępniana bezpłatnie. Serwisów, jakie zajmują się dystrybucją muzyki za pośrednictwem sieci jest co najmniej kilka. Do najbardziej znanych zaliczają się w tym momencie Apple Music, Spotify oraz Tidal.

Wszystkie są obecne także na polskim rynku, więc rodzimi konsumenci mogą śmiało korzystać z nich, aby słuchać ulubionych utworów. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę spory. Zwłaszcza że niektóre z tego rodzaju serwisów współpracują całkiem dobrze z zaawansowanymi systemami audio. Chodzi o te, które są w stanie nawiązywać połączenie z internetem lub obsługują streaming Bluetooth z wykorzystaniem smartfona lub tabletu. Każdy może wybrać rozwiązanie w sam raz dla siebie Czasami pojawia się pytanie, który z trzech topowych serwisów wymienionych powyżej oferuje najwyższą jakość muzyki. W sensie technicznym sprawy wyglądają bardzo podobnie i trudno wskazać faworyta. Kryteria, na które powinni zwrócić użytkownicy związane są przede wszystkim z zasobami muzycznymi.

Każda z platform to nieco inna oferta, choć miejscami bardzo zbliżona lub jednakowa. Każdy może więc wybrać dla siebie odpowiednią opcję, kierując się również kwestiami finansowymi, ponieważ w cennikach siłą rzeczy występuje pewne zróżnicowanie. Bywa, że pakiety dostępowe do wskazanych serwisów są częścią na przykład abonamentów w sieciach komórkowych. Generalnie warto zwracać na te aspekty uwagę, zwłaszcza gdy komuś naprawdę zależy na tym, aby mieć swobodny dostęp do ulubionej muzyki. Takich osób jest w tym momencie zdecydowanie więcej niż kiedyś, bo technologie mobilne spowszechniały. Jeśli można je przy tym połączyć z korzystaniem z systemów audio w domach i mieszkaniach, to korzyści jest wiele. Takie serwisy stanowią przy tym ciekawą alternatywę dla tych wykonawców, jacy z pewnych względów chcą ograniczyć dystrybucję swoich nagrań tylko do sieci.